The Official Website of the Southeastern Conference
The Official Website of the Southeastern Conference

Bama men, UGA women lead Track and Field Championships

467 days ago
SEC Staff
Photo: Alabama Athletics

TUSCALOOSA, Ala.----- The Alabama men and Georgia women currently lead the 2016 Southeastern Conference Outdoor Track and Field Championships following the opening day of competition Thursday at the Sam Bailey Track and Field Stadium on the campus of the University of Alabama.

The Alabama men currently lead the way with 15 total team points while Ole Miss is second with 13 and Georgia is third with 12.

The Georgia women hold the lead with 12 team points, while Ole Miss is second with 11 and Tennessee and Kentucky are tied for third with 10.

Texas A&M's Lindon Victor set an SEC first-day points record in the men's decathlon with a total of 4,309. Georgia's Maicel Uibo, the three-time defending SEC decathlon champion, is second with 4,196 points, while the Bulldogs' Devon Williams is third with 4,187.

Mississippi State's Erica Bougard currently holds the lead in the women's heptathlon with a total of 3,776. Texas A&M's Annie Kunz is second with 3,678 points, while Arkansas' Alex Gochenour is third with 3,667.

Kentucky's Beckie Famurewa captured the women's hammer throw title with a toss of 64.05m/210-1. Georgia's Shelby Ashe was second with a mark of 63.79m/209-3, while Alabama's Danielle McConnell was third with a 59.82m/196-3.

Florida freshman Anders Eriksson won the SEC men's hammer throw with a toss of 69.62m/228-5. Georgia's two-time defending champion Alex Poursanidis was second with a 68.68m/225-4, and Ole Miss' Dempsey McGuigan was third with a 68.55m/224-11.

Georgia's Alex Poursanidis defended his title in the SEC men's hammer throw with a toss of 68.24m/223-11. He becomes the first repeat athlete in the event since LSU's Walter Henning won three in a row from 2009-2011. Ole Miss' Dempsey McGuigan was second with a toss of 66.90m/219-6, while Florida's Kyle Strawn - the 2013 SEC Champion in the event - was third with a throw of 65.23m/214-0.

Tennessee's Chelsea Blaase won the women's 10,000-meter run in a time of 34:00.47. She finished ahead of Ole Miss' Emily Bean (34:08.16), while Arkansas' Valerie Reina was third with a 34:13.11.

Kentucky's Jacob Thomson claimed the SEC men's 10,000-meter run in a time of 29:47.89. Alabama's Antibahs Kosgei was second in 29:49.16, while Arkansas' Gabe Gonzalez was third in 29:50.01.

The SEC Outdoor Championships continue on Friday beginning at 9 a.m. CT. Adult single day tickets are $10, while student single day tickets are $5. VIP adult tickets are $15 and VIP student single day tickets are $10.

2016 SEC Outdoor Track and Field Championships (Thursday, May 12, 2016 | Tuscaloosa, Ala.)

Men's Team Standings: 1. Alabama (15); 2. Ole Miss (13); 3. Georgia (12); 4. Arkansas (10); 4. Florida (10); 4. Kentucky (10); 7. Tennessee (4); 8. LSU (3); 9. Texas A&M (1) .

Women's Team Standings: 1. Georgia (12); 2. Ole Miss (11); 3. Tennessee (10); 3. Kentucky (10); 5. Missouri (8); 6. Alabama (6); 6. Arkansas (6); 8. Florida (5); 8. Texas A&M (5); 8. Auburn (5).

Men's Decathlon Standings (First Five Events): 1. Lindon Victor, AM (4,309); 2. Maicel Uibo, UG (4,196); 3. Devon Williams, UG (4,187); 4. Ibn Short, UK (4,125); 5. Tim Duckworth, UK (4,036); 6. Derek Jacobus, AR (3,979); 7. Ser Whitaker, MO (3,949); 8. Parker Shearer, AU (3,803); 9. Willie Reed, MS (3,765); 10. Brad Culp, AR (3,752); 11. Alexandre Asselin, SC (3,706); 12. Lane Austell, AR (3,700); 13. JaQuarius Wilson, MS (3,529); 14. Peyton Moss, UM (3,458).

Men's Decathlon 100m: 1. Devon Williams, UG (10.70); 2. Lindon Victor, AM (10.72); 3. Willie Reed, MS (10.77); 4. Ser Whitaker, MO (10.81); 5. Tim Duckworth, UK (10.85); 6. Derek Jacobus, AR (10.91); 7. Brad Culp, AR (10.94); 8. Ibn Short, UK (11.12); 9. Maicel Uibo, UG (11.13); 10. Lane Austell, AR (11.13); 11. Alexandre Asselin, SC (11.37); 12. Peyton Moss, UM (11.47); 13. Parker Shearer, AU (11.56); 14. JaQuarius Wilson, MS (11.67).

Men's Decathlon Long Jump: 1. Tim Duckworth, UK (7.44m/24-5); 2. Devon Williams, UG (7.39m/24-3); 3. Maicel Uibo, UG (7.36m/24-1.75); 4. Derek Jacobus, AR (7.25m/23-9.5); 5. Willie Reed, MS (7.19m/23-7.25)6. Ibn Short, UK (7.18m/23-6.75); 7. Lindon Victory, AM (7.09m/23-3.25); 8. Ser Whitaker, MO (7.05m/23-1.75); 9. Parker Shearer, AU (7.02m/23-0.5); 10. Alexandre Asselin, SC (7.01m/23-0); 11. JaQuarius Wilson, MS (6.84m/22-5.25); 12. Lane Austell, AR (6.72m/22-0.75); 13. Brad Culp, AR (6.65m/21-10); 14. Peyton Moss, UM (6.31m/20-8.5).

Men's Decathlon Shot Put: 1. Lindon Victor, AM (15.73m/51-7.25); 2. Maicel Uibo, UG (14.98m/49-1.75); 3. Ibn Short, UK (14.37m/47-1.75); 4. Devon Williams, UG (13.95m/45-9.25); 5. Brad Culp, AR (13.65m/44-9.5); 6. Ser Whitaker, MO (13.52m/44-4.5); 7. Parker Shearer, AU (13.51m/44-4); 8. JaQuarius Wilson, MS (13.12m/43-0.5); 9. Alexandre Asselin (12.83m/42-1.25); 10. Lane Austell (12.44m/40-9.75); 11. Derek Jacobus (11.95m/39-2.5); 12. Peyton Moss, UM (11.82m/38-9.5); 13. Tim Duckworth (11.17m/36-7.75); 14. Willie Reed, MS (9.88m/32-5).

Men's Decathlon High Jump: 1. Tim Duckworth, UK (2.11m/6-11); 2. Maicel Uibo, UG (2.11m/6-11); 3. Ibn Short, UK (2.11m/6-11); 4. Lindon Victor, AM (2.02m/6-7.5); 5. Parker Shearer, AU (1.99m/6-6.25) 6. Devon Williams, UG (1.93m/6-4); 7. Derek Jacobus (1.93m/6-4); 8. Ser Whitaker (1.93m/6-4); 9. Willie Reed (1.87m/6-1.5); 10. Peyton Moss, UM (1.87m/-1.5); 11. Brad Culp, AR (1.84m/6-0.5); 12. Lane Austell (1.84m/6-0.5); 13. JaQuarius Wilson (1.81m/5-11.25); 14. Alexadre Asselin, SC (1.78m/5-10).

Men's Decathlon 400m: 1. Lindon Victor, AM (48.33); 2. Devon Williams, UG (48.51m); 3. Derek Jacobus, AR (48.58); 4. Alexandre Asselin, SC (49.39); 5. Willie Reed, MS (49.68); 6. Lane Austell, AR (49.75); 7. Ser Whitaker, MO (50.74); 8. Brad Culp, AR (50.81); 9. Ibn Short, UK (50.83); 10. Maicel Uibo, UG (50.97). 11. Peyton Moss, UM (51.15); 12. Tim Duckworth, UK (51.21); 13. Parker Shearer, AU (51.37); 14. JaQuarius Wilson (52.00).

Women's Heptathlon Standings (First Four Events): 1. Erica Bougard, MS (3,776); 2. Annie Kunz, AM (3,678); 3. Alex Gochenour, AR (3,667); 4. Payton Stumbaugh, AR (3,622); 5. Taliyah Brooks, AR (3,590); 6. Leigha Brown, AR (3,498); 7. Kelsey Herman, AR (3,487); 8. Sarah Graham, SC (3,303); 9. Shaina Burns, AM (3,167); 10. Maya Neal, UT (3,017); 11. Sarah Goodale, VU (2,888); 12. Zaria Tillman, MS (2,874).

Women's Heptathlon 100m: 1. Alex Gochenour, AR (12.98); 2. Payton Stumbaugh, AR (13.14); 3. Kelsey Herman, AR (13.31); 4. Taliyah Brooks, AR (13.37); 5. Erica Bougard, MS (13.38); 6. Annie Kunz, AM (13.54); 7. Leigha Brown, AR (13.76); 8. Sarah Graham, SC (14.06); 9. Maya Neal, UT (14.55); 10. Zaria Tillman, MS (14.62); 11. Shaina Burns, AM (14.66); 12. Sarah Goodale, VU (14.68).

Women's Heptathlon High Jump: 1. Erica Bougard, MS (1.84m/6-0.5); 2. Annie Kunz, AM (1.78m/5-10); 3. Taliyah Brooks, AR (1.75m/5-8.75); 4. Payton Stumbaugh, AR (1.72m/5-7.75); 5. Leigha Brown, AR (1.72m/5-7.75); 6. Sarah Graham, SC (1.72m/5-7.75); 7. Alex Gochenour, AR (1.66m/5-5.25); 8. Kelsey Herman, AR (1.63m/5-4.25); 9. Shaina Burns, AM (1.63m/5-4.25); 10. Sarah Goodale, VU (1.57m/5-1.75); 10. Maya Neal, UT (1.57m/5-1.75); 12. Zaria Tillman, MS (1.45m/4-9).

Women's Heptathlon Shot Put: 1. Shaina Burns, AM (13.65m/44-9.5); 2. Alex Gochenour, AR (13.53m/44-4.75); 3. Annie Kunz, AM (13.13m/43-1); 4. Leigha Brown, AR (13.12m/43-0.5); 5. Erica Bougard, MS (12.15m/39-10.5); 6. Payton Stumbaugh, AR (12.06m/39-6.75); 7. Taliyah Brooks, AR (11.68m/38-4); 8. Sarah Graham, SC (11.65m/38-2.75); 9. Kelsey Herman, AR (11.31m/37-1.25); 10. Zaria Tillman, MS (11.09m/36-4.75); 11. Maya Neal, UT (10.15m/33-3.75); 12. Sarah Goodale, VU (9.48m/31-1.25).

Women's Heptathlon 200m: 1. Kelsey Herman, AR (23.57); 2. Erica Bougard, MS (23.72); 3. Payton Stumbaugh, AR (24.06); 4. Alex Gochenour, AR (24.10); 5. Taliyah Brooks, AR (24.16); 6. Annie Kunz, AM (24.37); 7. Maya Neal, UT (25.13); 8. Leigha Brown, AR (25.17); 9. Sarah Graham, SC (25.79); 10. Zaria Tillman, MS (25.80); 11. Sarah Goodale, VU (25.88); 12. Shaina Burns, AM (26.69).

Women's Hammer Throw Final (Top-Eight Finishers): 1. Beckie Famurewa, UK (64.05m); 2. Shelby Ashe, UG (63.79m); 3. Danielle McConnell, UA (59.82m); 4. Jayla Bostic, UF (59.41m); 5. Asianna Covington, UG (58.74m); 6. Raven Saunders, UM (57.97m); 7. Brianna Heilsnis, AU (57.90m); 8. Alison Ondrusek, AM (57.15m).

Men's Hammer Throw Final (Top-Eight Finishers) 1. Anders Eriksson, UF (69.62m); 2. Alex Poursanidis, UG (68.68m); 3. Dempsey McGuigan, UM (68.55m); 4. Elias Hakansson, UA (68.46m); 5. Denzel Comenentia, UG (68.24m); 6. Johnnie Jackson, LS (65.83m); 7. Daniel Haugh, UA (65.63m); 8. Cameron Brown, UT (65.17m).

Women's 800m Prelims (Qualifiers): 1. Marta Freitas, MS (2:03.92); 2. Ariah Graham, UK (2:05.52); 3. Morgan Schuetz, LS (2:06.11); 4. Kimberley Ficenec, UA (2:05.74); 5. Jazmine Fray, AM (2:06.14); 6. Katie Willard, AM (2:06.92); 7. Courtney Clayton, VU (2:07.00); 8. Ffion Price, MS (2:07.30); 9. Ceara Watson, AR (2:07.30)

Men's 800m Prelims (Qualifiers): 1. Hector Hernandez, AM (1:46.25); 2. Brandon McBride, MS (1:47.38); 3. Andres Arroyo, UF (1:47.71); 4. Dameon Morgan, UM (1:47.55); 5. Carlton Orange, AR (1:47.75); 6. Christian Harrison, UG (1:47.86); 7. Donavan Brazier, AM (1:47.55); 8. Blair Henderson, LS (1:47.86); 9. Ryan Thomas, AR (1:48.34).

Women's 200m Prelims (Qualifiers): 1. Felicia Brown, UT (22.19); 2. Taylor Ellis-Watson, AR (22.52); 3. Kyra Jefferson, UF (22.56); 4. Jada Martin, LS (22.74); 5. Kortnei Johnson, LS (22.78); 6. Destiny Carter, UK (22.41); 7. Felecia Majors, UT (22.85); 8. Kianna Gray, UK (22.90); 9. Diamond Gause, UA (22.93).

Men's 200m Prelims (Qualifiers): 1. Nethaneel Mitchell-Blake, LS (20.31); 2. Arman Hall, UF (20.33); 3. Christian Coleman, UT (20.42); 4. Tinashe Mutanga, LS (20.62); 5. Ahmed Ali, UA (20.63); 6. Kahlil Henderson, AU (20.79); 7. Renard Howell, LS (20.42); 8. Jarrion Lawson, AR (20.56); 9. Elijah Morrow, AM (20.61).

Women's 400m Hurdles Prelims (Qualifiers): 1. Shamier Little, AM (55.29); 2. Kiah Seymour, UK (56.35); 3. Chanice Chase, LS (56.50); 4. Claudia Francis, UF (56.50); 5. Damajahnee Birch, AR (56.96); 6. Tyler Brockington, SC (56.96); 7. Valerie Thames, MO (57.16); 8. Ka'Lynn Jupiter, LS (57.48); 9. Kymber Payne, LS (57.49).

Men's 400m Hurdles Prelims (Qualifiers): 1. Robert Grant, AM (50.13); 2. Jussi Kanervo, SC (50.31); 3. Eric Futch, UF (51.18); 4. TJ Holmes, UF (50.99); 5. Kemar Mowatt, AR (51.14); 6. Larry Donald, AR (51.70); 7. Vince Castillo, MS (51.55); 8. Gabriel Aird, UF (51.81); 9. Jackson Davis, AM (52.12).

Women's 10,000m Final (Top-Eight Finishers): 1. Chelsea Blaase, UT (34:00.47); 2. Emily Bean, UM (34:08.16); 3. Valerie Reina, AR (34:13.11); 4. Jamie Kempfer, MO (34:13.68); 5. Karis Jochen, AM (34:20.67); 6. Kaitlyn Fischer, MO (34:26.18); 7. Veronica Eder, AU (34:47.89); 8. Kenzley Defler, AU (35:29.18).

Men's 10,000m Final (Top-Eight Finishers): 1. Jacob Thomson, UK (29:47.89); 2. Antibahs Kosgei, UA (29:49.16); 3. Gabe Gonzalez, AR (29:50.01); 4. Ryan Walling, UM (29:52.82); 5. Andrew Ronoh, AR (29:53.93); 6. Austin Whitelaw, UT (29:54.46); 7. Wes Gallagher, UM (30:09.80); 8. Austin Wells, AM (30:14.98).