The Official Website of the Southeastern Conference
The Official Website of the Southeastern Conference

All-SEC Indoor Track & Field Teams Announced

167 days ago
SEC Staff
Photo: Sam Craft

BIRMINGHAM, Ala. (Feb. 28, 2022)-----The 2022 All-SEC Indoor Track & Field Teams have been announced following the SEC Championships last weekend.

The All-SEC first team consists of the top finishers in each event, while the second team consists of the second and third place finishers in each event. The All-Freshman Team (one men's and one women's) consists of the highest freshman finisher in each event, excluding relays. Ties are not broken.

The top-ranked Arkansas men's team and the No. 3-ranked Arkansas women's team claimed the team titles Saturday at Gilliam Indoor Track Stadium.

The 2022 All-SEC Indoor Track & Field Teams are listed below:

2022 All-SEC Indoor Track and Field Teams

Men

First Team All-SEC Champion

Allison, Florida

Cade Bethmann, Ole Miss

Matthew Boling, Georgia

Caleb Cavanaugh, Georgia

Bobby Colantonio Jr., Alabama

Zach Davis, Texas A&M

Sean Dixon-Bodie, LSU

Marcus Dropik, Ole Miss

Eric Edwards Jr., LSU

Anass Essayi, South Carolina

Mario Garcia Romo, Ole Miss

Kyle Garland, Georgia

Elija Godwin, Georgia

Amon Kemboi, Arkansas

Patrick Kiprop, Arkansas

Lance Lang, Kentucky

Jacob Lough, Ole Miss

Bryce McCray, Georgia

Carey McLeod, Tennessee

Brandon Miller, Texas A&M

Isaac Odugbesan, Alabama

Dedrick Vanover, Florida

Roberto Vilches, Missouri

Second Team All-SEC

Sam Austin, Florida

Carter Bajoit, Texas A&M

Ricardo Banks, Arkansas

James Benson II, Arkansas

Kyle Brown, Auburn Cole Bullock, Ole Miss

Emmanuel Cheboson, Arkansas

Hillary Cheruiyot, Alabama

James Courson, Auburn

Cruz Culpepper, Ole Miss

Filip Demsar, South Carolina

Brian Faust, Kentucky

Dontavious Hill, Auburn

Emmanuel Ineh, Alabama

Jace Jones, Alabama

Eliud Kipsang, Alabama

Georgios Korakidis, Tennessee

Jacob Lamb, Alabama

Kennedy Lightner, Kentucky

John Meyer, LSU

Jacob Miley, Florida

Cameron Miller, Florida

Georgi Nachev, Missouri

Jacory Patterson, Florida

Matthew Peare, Kentucky

Kurt Powdar, Florida

Martin Prodanov, Missouri

John Rivera, Ole Miss

Rhayko Schwartz, Arkansas

Gabriel Serrano, Alabama

Ben Shearer, Arkansas

Yariel Soto, Tennessee

Alex Spyridonidis, Auburn

Dwight St. Hillaire, Kentucky

Jordan West, Tennessee

Ryan Willie, Florida

Freshman All-SEC

5000m: Fuji Anday, Tennessee

800m: Sam Austin, Florida

400m: Emmanuel Bamidele, Texas A&M

Triple Jump: Luke Brown, Kentucky

3000m: Hillary Cheruiyot, Alabama

Long Jump: Caleb Foster, Florida

High Jump: Zach Marinko, Auburn

Mile: Elias Schreml, Arkansas

Shot Put: Dylan Targgart, South Carolina

Pole Vault: Nikolai Van Huyssteen,Georgia

Weight Throw: Quinten Wynn, Auburn

Women

First Team All-SEC

Alia Armstrong, LSU

Mercy Chelangat, Alabama

Jalani Davis, Ole Miss

Lamara Distin, Texas A&M

Jayda Eckford, Ole Miss

Rosey Effiong, Arkansas

Anna Elkin, Ole Miss

Lauren Gregory, Arkansas

Anna Hall, Florida

Jayla Hollis, Arkansas

Alexis Holmes, Kentucky

Shafiqua Maloney, Arkansas

Jasmine Mitchell, Ole Miss

Jasmine Moore, Florida

Grace Stark, Florida

Abby Steiner, Kentucky

Elien Vekemans, Arkansas

Sintayehu Vissa, Ole Miss

Britton Wilson, Arkansas

Loral Winn, Ole Miss

Second Team All-SEC

Deborah Acquah, Texas A&M

Imogen Barrett, Florida

Jada Baylark, Arkansas

Shayla Broughton, Mississippi State

Claire Bryant, Florida

Nastassja Campbell, Arkansas

Ana Da Silva, Georgia

Karimah Davis, Kentucky

Talitha Diggs, Florida

Krissy Gear, Arkansas

Jenna Gearing, Kentucky

Rachel Glenn, South Carolina

Lisa Gunnarsson, LSU

Tori Herman, Kentucky

Natricia Hooper, Florida

Chelsea Igberaese, Alabama

Joyce Kimeli, Auburn

Sterling Lester, Florida

Bryanna Lucas, Kentucky

Katy-Ann McDonald, LSU

Megan Moss, Kentucky

Abigail O'Donoghue, LSU

Favour Ofili, LSU

Divine Oladipo, Vanderbilt

Laila Owens, Texas A&M

Paris Peoples, Arkansas

Syaira Richardson, Texas A&M

Tierra Robinson-Jones, Texas A&M

Masai Russell, Kentucky

Sydney Seymour, Tennessee

Shey Taiwo, Ole Miss

Charimsa Taylor, Tennessee

Kennedy Thomson, Arkansas

Isabel Van Camp, Arkansas

Charokee Young, Texas A&M

Freshman All-SEC

Pole Vault: Heather Abadie, Texas A&M

800m: Bailey Goggans, Texas A&M

Pentathlon: Elise Heddens, Auburn

Long Jump: Nadia Herring, Alabama

Shot Put: Maci Irons, Texas A&M

High Jump: Elena Kulichenko, Georgia

Weight Throw: Leah Moore, Kentucky

200m: Joanne Reid, Arkansas

5000m: Sydney Thorvaldson Arkansas

3000m: Sydney Thorvaldson Arkansas

Triple Jump: Mikele Vickers, Tennessee